Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Pracownicy Nadleśnictwa Limanowa w Polskim Towarzystwie Leśnym!

Pracownicy Nadleśnictwa Limanowa w Polskim Towarzystwie Leśnym!

Pracownicy Nadleśnictwa Limanowa w Polskim Towarzystwie Leśnym! W ostatnim czasie w szeregi Polskiego Towarzystwa Leśnego wstąpiło siedmioro pracowników Nadleśnictwa Limanowa. Uroczyste wręczenie odznak Stowarzyszenia odbyło się 15 lipca 2019 roku w siedzibie nadleśnictwa.

Spotkanie rozpoczął Nadleśniczy Wojciech Łukacz, który przedstawił charakterystykę Nadleśnictwa Limanowa. Następnie głos zabrał Przewodniczący krakowskiego oddziału PTL - prof. dr hab. inż. Stanisław Małek, który w zaprezentował historię Stowarzyszenia. Po części oficjalnej spotkania nowi członkowie wraz z przedstawicielami Zarządu krakowskiego oddziału PTL udali się na górę Mogielica. Na miejscu, leśniczy Mieczysław Mikołajczyk opowiedział historię terenu na którym pracuje i przybliżył gościom problemy, z jakimi boryka się w swojej codziennej pracy. Uczestnicy spotkania podczas wędrówki przez Polanę Stumorgową mieli okazję podziwiać panoramę Gorców, Beskidu Wyspowego oraz Tatr Bielskich. Spotkanie zakończył wspólny posiłek w Kamienicy.

Krótka historia Polskiego Towarzystwa Leśnego:

Początki Polskiego Towarzystwa Leśnego sięgają roku 1882, kiedy to we Lwowie odbył się I Walny Zjazd Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego. Pod nazwą obecną Towarzystwo istnieje od 1925 roku. II Wojna Światowa przerwała jego działalność. Wznowiono ją w roku 1946, a w rok później ukazał się kolejny numer Sylwana - wychodzącego od 1820 roku, najstarszego pisma leśnego w Polsce i jednego z najstarszych tego typu na świecie. W szeregach Towarzystwa działają zarówno leśnicy naukowcy, jak i leśnicy - praktycy. Członkami PTL mogą być również, i są, ludzie zainteresowani lasem, lecz nie związani z nim zawodowo. Jednym z podstawowych zadań Towarzystwa jest inicjowanie badań naukowych na potrzeby leśnictwa oraz powiązanie nauki z praktyką czyli efektywne wdrażanie najcenniejszych rozwiązań do praktyki. Polskie Towarzystwo Leśne bierze czynny udział w toczących się dyskusjach nad przyszłym kształtem gospodarki leśnej, m.in. W opracowywaniu założeń strategii rozwoju lasów, założeń polityki leśnej i sposobów ochrony zasobów leśnych.

Innym priorytetowym zadaniem jest popularyzacja wiedzy leśnej, zarówno wśród samych leśników, jak i w całym społeczeństwie. Tradycyjną formą tej działalności są wykłady, odczyty, zebrania dyskusyjne, konferencje i wydawnictwa poświęcone różnorodnym problemom lasów i leśnictwa. Centralnym punktem działalności wydawniczej Towarzystwa jest czasopismo „Sylwan”. Polskie Towarzystwo Leśne rozwija współpracę z podobnymi organizacjami za granicą, uczestniczy w wymianie myśli i doświadczeń między ośrodkami naukowymi oraz reprezentuje polskie leśnictwo za granicą. PTL od wielu lat jest członkiem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Obecnie Towarzystwo liczy ponad 5500 członków zgrupowanych w 19 oddziałach. Prace są prowadzone w 7 komisjach problemowych i 4 funkcjonalnych rozwijających swoją działalność we współpracy z oddziałami terenowymi. Zarząd Główny Towarzystwa w kadencji 2018-2022 liczy 30 osób. /żródło:www.ptl.pl/


Lista aktualności Lista aktualności

— Pozycji na stronie: 20
Wyświetlanie 1 - 20 z 73 rezultatów.